Kosmoemzáci (aneb kde se vzali, tu se vzali...)

26.03.2012 21:58

Série figurativních obrazů "Kosmoemzáci" není něco, co spadlo nečekaně z nebe, jak by se lidem, kteří si mě přirozeně spojují se staršími obrazy geometrického charakteru, mohlo zdát. Že se po létech malby, která se věnovala mostní architektuře či stylizované až abstraktní geometrii, přes trvale živé téma křivek a kruhů, propracuji k figuraci, jsem tušil už začátkem roku 2011. Nakonec jsem zvolil cestu pomalou, trpělivou cestu postupného osidlování svého světa prostorové fantazie geometrie světem živé přírody. Po roce "Brouků" a  roce "Evoluce" přichází čas "Kosmoemzáků".

V novém figurativním tématu hraje roli víc paralelních inspiračních linií najednou.

  1. Je to o skafandru, potápěčské výstroji, o ochranném obleku, který chrání před nepřátelským prostředím.

  2. O evolučním vývoji, adaptaci na jiné prostředí, o genetické úpravě a tím získané výhodě.

  3. O identitě, stylizaci z identity vyplývající. Jak si jednotlivec přeje být vnímán nebo o jeho hře mezi ostatními. Oblékání se do fiktivních skafandrů.

  4. A pochopitelně je to i o inspiraci z sci-fi filmů, seriálů, ve kterých si uvědomuji tvůrčí svobodu lidí, kteří připravují všechny detaily, všechny ty potřebné rekvizity a masky, aby se sci-fi filmy daly natočit. A kdy byť povrchní znalec přírody může vysledovat různé inspirační zdroje ze světa přírody, ze světa ryb, brouků atd.

Ve filmech typu Matrix se objevují scény z tanečních párty, ve kterých jsou účastníci oblečeni v různých cool oblecích. V latexu, kůži, zdobení tetovaním, piercingem, barevnými očními čočkami.

Chtějí vypadat drsně? Jsou drsní? Nebo ukrývají zranitelnost za drsnou slupkou?

Hledají novou identitu? Už ji našli? Chtějí být novými, naprosto odlišnými jedinci?

Takže jde spíš o transformaci? Či je to jen neškodná zábava?

V jiných filmech se objevuje „oblíbený“ motiv vojáka s plynovou maskou. Často s typickou německou přilbou. Plynová maska se ostatně objevuje na plakátech zvoucích na párty s elektronickou hudbou. Co vlastně plynová maska v současnoti symbolizuje? Strach, odosobnění, ochranu před něčím nebo pouze cool doplněk s mírně mrazivými asociacemi?

Objevuje se mi v obrazech motiv křídlaté hlavy. V tomto případě jde o už značně transformovanou starší inspiraci z hlavy žraloka kladivouna.

Představoval jsem si, jak díky ní může žralok snadno a rychle měnit směr během plavání.

Zároveň představuje hlava kladivouna fascinující zvláštnost v přírodě. Zvláštnost, která vypadá spíš jako nevýhoda a zátěž. Taková přírodní nesmyslnost. Podobně jako jsou do jisté míry nesmyslné různé ozdobné prvky tetování, piercingu apod.